O nás
Stránka www.Lipaka.com je venovaná fanúšičkám a fanúšikom paličkovanej čipky. Ľuďom s tvorivým duchom, ktorí sa cítia byť pripravení nadviazať niť na vyše štyristo ročnú tradíciu paličkovania na Slovensku, donedávna šírenú hlavne ústnym podaním. Čipkárkam s neuhasiteľným smädom po získavaní nových zručností, skúseností s paličkovaním znovuobjavených vzorov našich prarodičov. Perfekcionistov, ale predovšetkým mierne pokročilých potešia naozaj detailne rozkreslené a presné predlohy vzorov. Väčšinu z nich je možné vzájomne ľubovoľne kombinovať. Vďaka bohatej galérii paličkovaných diel súčasnosti si na svoje prídu aj prakticky založení hľadači inšpirácie alebo tí, ktorí proste potrebujú pohladiť dušu.
Liptovská čipka je jedinečná
Jedným z jej typických prvkov je mnohopárovosť. Vzor často obsahuje niekoľko vodiacich párov. Nezriedka býva pár pre časť vzoru vodiacim, v inej časti vzoru sa stáva osnovným. V celkoch väčších šírok tvorených viacerými vzormi možné pozorovať striedanie párov medzi vzormi. Liptovská čipka skrýva aj ďalšie prekvapenia…
V odbornej literatúre iných autorov zameranej na problematiku paličkovanej čipky ste sa možno stretli s ich snahou kvantifikovať vzory. Uvádzajú rozmery čipky, vymenúvajú použité techniky, počítajú páry tvoriace čipku.
Niekoľkoročný kontakt s liptovskou čipkou sprevádzaný neustálym rozkresľovaním nových a nových vzorov ma utvrdil v tom, že na ceste k jej poznaniu treba postupovať inak. Nielen vedecky, počítaním prvkov a techník, ktorých pôvodný názov nenávratne zmizol pod prachom zabudnutia.
Liptovská paličkovaná čipka nemá vo svete obdobu. Naše staré mamy ju vytvárali citom a dušou. Pozývame vás naladiť sa na ich vlnu, vnímavo počúvať odkaz, ktorý nám pred storočiami zanechali. Významnými pomocníkmi na tejto ceste nebudú vedecké čísla, ale vaša trpezlivosť a grafická predloha vzoru, hoci v minulosti paličkárky tvorili pôvodné čipky bez predlohy a všetky informácie o zhotovovaní tradičnej čipky odovzdávali priamo, bez akýchkoľvek zápisov, mladšej generácii.
Môj príbeh
Môj príbeh sa začal jedného pekného jarného dňa v roku 2011. O paličkovaní som vedel akurát toľko, že táto technika tvorby vzorov existuje. Mamina od detstva túžila naučiť sa paličkovať. Už asi piaty rok bola aktívnou členkou občianskeho združenia Pôvabnica Turca. Členky tohto združenia sa už nejaký čas zaoberali myšlienkou knižne publikovať vzory liptovskej čipky. A nie hocijaké vzory. Jedna zo zakladajúcich členiek združenia, vtedy už 79-ročná Mária Čobrdová, mala rozpracovaný vzorkovník obsahujúci náčrty a poznámky k tvorbe 14-tich vzorov. Bol súhrnom jej 20-ročného znovuobjavovania tajomstiev liptovskej čipky a mal tvoriť podstatnú časť plánovanej knihy. Združeniu sa však nedarilo nájsť vydavateľa, a ani toho, kto by náčrty vzorov prekreslil do zrozumiteľnejšej podoby.
Zhoda okolností zariadila, že som mal možnosť spomínaný vzorkovník prelistovať. Ako inžinier strojníckeho zamerania so zmyslom pre detaily a s pozitívnym vzťahom k tvorbe výkresovej dokumentácie som nevidel v prekreslení vzorov žiadny problém. Slovo dalo slovo a na knihe sa pomaly začalo pracovať. Znie to možno čudne, ale výhodou ktorú som vtedy nevnímal bolo, že som nepaličkár. Neraz som ostatných potešil frázou: „…ale toto by bolo dobre rozkresliť podrobnejšie“. A tak sme vzor kreslili znovu a znovu, až kým predloha nebola dostatočne zrozumiteľná aj pre mňa – laika.
Táto ceremónia sa s každým ďalším vzorom opakovala a samozrejme sa nezaobišla ani bez patričnej porcie rozčarovania u všetkých zúčastnených. Rozkreslenie každého ďalšieho vzoru však išlo o štipku ľahšie. A tak v roku 2013 uzrela svetlo sveta – aj bez vydavateľa – naša prvotina, dlho očakávaná kniha Tajomstvá liptovskej čipky.
Ďalším krokom, nevyhnutným pre zachovanie znovuobjavených vzorov bolo nájsť im použitie v súčasnom živote. A tak v roku 2014 uzreli svetlo sveta brožúrky 16 veľkonočných vajíčok a Oblúky a rohy v liptovskej čipke. Nasledovala brožúrka Vianočné ozdoby, ktorú sme publikovali v roku 2016. Práve tá, spolu s veľkonočnými vajíčkami sa u paličkárok teší veľkej obľube. Za najvydarenejšiu a najlepšie prepracovanú publikáciu považujem zatiaľ poslednú vydanú knihu Liptovská paličkovaná čipka – súčasť nášho života, ktorá na deväťdesiatich šiestich stranách prináša 78 vzorov a ich variácie, z toho 36 vzorov zatiaľ nebolo publikovaných.
Založenie tejto stránky
Vydanie každej novej publikácie si vyžaduje dlhú prípravu. V prípade poslednej menovanej knihy si rozkresľovanie vzorov, ich paličkovanie, fotografovanie a zostavenie do finálnej podoby vyžiadalo tri roky práce. Zároveň s odstupom času a s pribúdajúcou praxou v oblasti vektorovej kresby sa dostávam do štádia, kedy považujem za potrebné vrátiť sa k niektorým dávnejšie rozkresleným vzorom a rozkresliť ich trochu inak a ešte zrozumiteľnejšie. Toto sú niektoré z dôvodov, ktoré ma inšpirovali k tvorbe tejto stránky a k využitiu moderných technológii na sprístupnenie aktuálnych predlôh nadčasovej liptovskej čipky pre čo najširší okruh záujemcov u nás a v zahraničí. Ak sa vám stránka páči, povedzte o nej svojim priateľom. Ak nie – dajte mi vedieť na čom mám zapracovať.
S úctou
Vladimír Hauser